sobota, 12 grudnia 2015

#45 ''Opowieści z Narnii'' Clive Staples Lewis

''Opowieści z Narnii. Lew, Czarowica i Stara Szafa'' Clive Staples Lewis

Informacje szczegółowe :

tłumaczenie:Andrzej Polkowski 
tytuł oryginału: The Lion, the Witch and the Wardrobe
wydawnictwo: Media Rodzina
liczba stron: 184
cykl:  Opowieści z Narnii

cena: 19 zł


Kilka słów o fabule:

Czworo rodzeństwa wyjeżdża z bombardowanego Londynu, do wiejskiej posiadłości należącej do wybitnego profesora. Tam podczas jednej z zabaw Łucja trafia na przejście znajdujące się w szafie, które prowadzi ją do magicznej krainy zwanej Narnią. Niestety reszta rodzeństwa jej nie wierzy, a to dopiero początek przygód. 

Moja opinia:


Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie słyszała o Narnii. W dużej mierze to zasługa świetnej ekranizacji, ale wracając do książki. Postanowiłam odświeżyć sobie tą serię. Przyznaję się, że pierwszy tom czytałam co najmniej 3 razy.  Mam duży sentyment do tej historii. Za każdym razem, kiedy ją czytam zauważam szczegóły, które wcześniej mi umknęły. Niezwykle oryginalna i wciągająca książka. To jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Cudowni bohaterowie, niezwykle wykreowany świat. Pamiętam jak  jako dziecko po przeczytaniu obszukiwałam wszystkie szafy w domu w poszukiwaniu magicznego przejścia. Niezwykle urzekła mnie metafora Aslana, który miał odzwierciedlać wcielenie Jezusa Chrystusa. To cudowna lektura dla małych jak i dużych dzieci. Objętościowa też nie jest za długa, więc za nim się obejrzycie będziecie przeczytać kolejną część.Komu może się spodobać ?


To lektura dla każdego niezależnie do wieku. Jak dla mnie każdy powinien chociaż spróbować zapoznać się z ''Narnią''. 

Cytaty:

''Kiedy już zostanę królem Narnii, pierwszą rzeczą, jaką zrobię, będą porządne drogi.''

,,Mam nadzieję, że nikt z czytających tę książkę nie czuł się nigdy tak nieszczęśliwy jak Zuzanna i Łucja tej nocy; ale jeśli ktoś z was przeżył kiedyś coś podobnego - jeśli płakał całą noc, aż zabrakło mu łez - to wie, że w końcu przychodzi pewien szczególny rodzaj spokoju.Człowiek czuje się tak, jakby już nic nigdy nie miało się zdarzyć.,,

Ocena:


9/10

Podsumowanie:

Cudowna lektura warta uwagi. Jeśli jeszcze jej nie czytaliście to pora nadrobić zaległości, już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejny tom. 

13 komentarzy:

 1. Jedne z lepszych wspomnieć o Narnii jakie czytałem, serio ! Cudownie byłoby przypomnieć sobie całą sagę, może w święta znajdę na nią czas ;) co ja mówię, na Narnie zawsze jest czas !!

  OdpowiedzUsuń
 2. Narnia ma swoje lepsze i słabsze tomy, ten jest jednym z tych, które bardzo lubię

  OdpowiedzUsuń
 3. To jedna z tych książek, które przypominają mi o dzieciństwie. Kto wie - może kiedyś sięgnę po nią jeszcze raz ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę już bardzo dawno temu, jeszcze w dzieciństwie i przyznam, że już nawet nie pamiętam z niej zbyt wiele, więc może to dobry czas, żeby ją sobie odświeżyć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O mój Boże kocham ta książkę ♥♥♥ *-* to jest powieść mojego dzieciństwa. Przeczytałam ją ze 8 razy a film obejrzałam ze 30 razy. Nigdy nie zapomnę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaczęłam czytać tę książkę,ale jej nie skończyłam i nie wiem dlaczego :/
  Muszę do niej powrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, Opowieści z Narnii. <3 Klasyka!
  Pozdrawiam!
  Hon no Mushi

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna książka / Weronika

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieśmiertelne Opowieści z Narnii <3. Jak dla mnie to również jedna z najlepszych lektur szkolnych :) Ostatni raz czytałam ją chyba w piątej klasie podstawówki, a więc ładne parę lat temu, będę musiała ją sobie za jakiś czas odświeżyć :) /Claudie

  OdpowiedzUsuń
 10. Wstyd przyznać, ale z Opowieściami z Narni nie miałam jeszcze do czynienia (nawet z filmu nic nie pamiętam!). Muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Opowieści z Narnii. Pierwsza część mnie po prostu zachwyciła. Piękna i wciągająca. Kolejne juz mniej, przy czwartej części się zatrzymałam i nie mam ochoty jeszcza raz się za nia zabierać, ale kto wie może poproszę przyjaciółkę, pozyczy mi i pzeczytam jeszcze raz :)
  Pozdrawiam!
  http://loony-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam jedynie ekranizację, która była urzekająca. Mam nadzieję sięgnąć po tę serię w niedalekiej przyszłości i niezmiernie żałuję, że nie była ona moją lekturą w szkole.

  Pozdrawiam,
  Kalorka czyta

  OdpowiedzUsuń